Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Společenská místnost

Prostory Mrzimorské společenské místnosti se rozprostírají přes svrchní část sklepení – suterén, kde těsně sousedí s kuchyní, a dále pokračují až k přízemí bradavického hradu.

Vstup do kolejní místnosti je skryt v obraze se zátiším sudů, jež jsou pravděpodobně odkazem na původní vstup do archaické společenské místnosti. Po vyslovení správného hesla se největší sud na obraze otevře a odhalí tak příjemné teplo z krbu a skvělou náladu, která vládne mezi studenty z této koleje.

První, co vás na pohled zaujme je tvar společenské místnosti. Není kulatá, obdélníková a ani čtvercová. Její tvar je velmi nepravidelný. Velikostně se o ní nedá říct, že by byla malá jak přístěnek na košťata, je naopak velice prostorná.

Od dveří po levé straně se nachází studijní výklenek, ve kterém můžeme vidět velký oválný stůl s dvanácti židlemi, určený ke studiu a na přípravu do školy. Přímo naproti výklenku je velký krb obložený tmavým mramorem. V tomto mramoru jsou zlatě vypsána jména všech kolejních ředitelů, které Mrzimor měl. Na římse stojí několik svíček, které se po lusknutí prsty rozhoří. Při pohledu od krbu se nachází další výklenek, který je po stranách orámován asi dvěma metry širokými, od podlahy ke stropu vysokými, knihovnami. Nachází se v ní od každého žánru něco. Na podání knih, které jsou výše položené, slouží žebřík a pro šikovné studenty jen hůlka. Okna jsou bez záclon, ale se závěsy v kolejních barvách. Nad vstupem do výklenku se sbíhají žebra stropní klenby a na tomto styku žeber je kamenný znak koleje vykládaný ozdobnými drahými kameny; především jantarem. Strop ve výklenku je dobře o polovinu níže než ve spolce, kde je opravdu vysoký.

Na zdi, hned vedle vstupu, který bývá v zimě zatažen těžkým závěsem chránícím před průvanem, visí kolejní a famfrpálová nástěnka, každá na jedné straně od vstupu. Přímo nad vstupem – při pohledu z místnosti – visí obrovský portrét zakladatelky koleje; Helgy z Mrzimoru. Zeď kolem famfrpálové nástěnky je zaplněna fotografiemi v rámečcích, všechny fotky do jedné zobrazují kolejní týmy.

V rohu místnosti mezi vstupem a krbem má ohrádku Banán v čokoládě. Ohrádka je vždy čistá, svěží a neline se z ní žádný zápach. Nikdo ho nenechává o hladu a, i když je zákaz krmení, vždy se najde někdo, kdo mu tam něco hodí.

Naproti vstupu jsou dřevěné schody, které vedou do ložnic. Nalevo se nachází dívčí ložnice, kam mají chlapci vstup zakázán, a napravo přežívají chlapci, ke kterým slečny mohou. Schody stoupají ještě výše, kde naleznete několik specifických ložnic určených pro zvláště nadané studenty nebo hosty koleje, bez určení pohlaví. U nejvýše položených ložnic je umístěn přehlédnutelný vchod k tajné chodbě vedoucí do kuchyně.

Díky postranním oknům je kolejní místnost velmi vzdušná a prosvětlená denním světlem. Z oken mají studenti výhled na bradavické pozemky a můžou tak sledovat dění pod okny. Zvenčí jsou okna umístěna v úrovni lidského těla jen několik stop nad zemí, jsou nerozpoznatelná od ostatních oken z pozemků. Díky kouzlům však nikdy neukazují mrzimorskou místnost a jen studenti koleje ví, která okna jsou ta pravá a případně je můžou díky nízkému umístění využít i jako únikový východ.

Mrzimorská společenská místnost je vybavena zhruba dvaceti pohodlnými křesly, tzv. "ušáky", a každá čtveřice je doplněna malým kulatým stolečkem. Křesla nemají žádné pevné místo, kam si je kdo odtáhne, tam jsou. Ovšem po úklidu skřítků jsou pečlivě rozčtveřena k jednotlivým stolkům. Na podlaze je huňatý koberec a velmi často i polštáře. Polštáře ovšem patří na křesla, pěkně do každého jeden. Všechen nábytek je z tmavě hnědého dřeva, textilní doplňky jsou v kolejních barvách.

Na hradě není krásněji a lépe zařízená místnost, než ta, kterou pro své studenty zřídila Helga z Mrzimoru.

 
Forum