Joomla TemplatesWeb HostingWeb Hosting

Zdobení borovičky

Dne: 10.4.2013 (9.12.2083)

Mrzimorští se tenhle rok rozhodli (po velmi dlouhé a unavující poradě, kde se vybíralo z několika možných variant) pro bílý stromeček s ozdobami v barvách zlatých a bronzových, ořechy a dalším ovoce a řetězem ze slámy.

Když se dne 9. 12. 2083 sešli ve Velké síni, už tam na ně čekala poněkud křivá zelená borovička. Někteří se dali rovnou do práce a začali kupříkladu vyrábět řetěz, další se pustili do vyjídání ozdob. Nejprve ovšem musel být stromeček obarven na bílo, čehož se zhostilo několik studentů pomocí kouzla Coloro.

Po pár chvílích barvení se další pustili do věšení ozdob na bílé části borovičky. Pomocí kouzla Locomotor, pár dobrovolníků a pár starších, zkušených studentů se pak dobarvila i úplná špička stromu. Dověšely se poslední ozdoby, omotal se řetěz a kolejní stromek už byl na světě.

A také, že se povedl, protože společně s Nebelvírem získala naše kolej první místo ve stromečkové soutěži.

Popisek stromečku 2083:

Borovička bíle jiskří,
křivá přece hrdě stojí.
Když to vidíš, srdce plesá,
cítíš vůni cukru, lesa.

Mrzimor má letos hustou borovičku, což samo o sobě je oproti jedličkám předešlých let docela rozdíl. Borovička se skví krásnou sněhově bílou barvou, dlouhé jehlice se třpytí. Stojánek je lesklý, bronzový. I se sebevětší snahou se stromek nepodařilo usadit rovně, ale nic to stromečku nebere na kráse. Co ubírá křivý kmínek, dohánějí husté větve a bohatost jehličí.

Bronzová a zlatá vedle sebe,
trocha tepla, ať bílá méně zebe.
Co ještě patří k tradici?
Parádní hvězda na špici!

Na špičce se třpytí bronzová, lehce zašlá mnohacípá hvězda. S hvězdou ladí nevelké množství kouliček, které by se vešly schovat do dlaně. Kouličky jsou jak lesklé bronzové, tak matně zlaté. Sem tam se houpá bronzová hvězdička a dají se najít i dva tři zvonečky. Lehce zašlý, ale i tak se lesknoucí bronz, ani matné zlato však není tím hlavním, co stromeček zdobí.

Kdo rád mlsá ořechy a ovoce,
na našem stromku má je po ruce.
Nebo cukrem zuby kazit chceš?
Vem si jen tolik, kolik uneseš.

Do vzdálenosti několika kroků se line sladká vůně sušeného ovoce. Tu je ořech, kousek sušeného jablka, scvrklá švestka, nechybí ani hrušky, kolečko pomeranče. Navíc jsou na nižších větvích tak, aby na ně pohodlně dosáhli i prváci, nenápadné bílé košíčky plné pražených ořechů, barevných kousků kandovaného ovoce, bonbonů a nejrůznějších cukrátek.

Ruku k dílu dal každý z nás,
ten navlíkal, ten stříhal slámy klas.
Společným dílem, šípky a sláma,
omotáme stromek, třikrát sláva!

Kolem celého stromku se pak stáčí tenounký řetěz. Na nit jsou střídavo navléknuté krásně rudé šípky a půl palce dlouhá slaměná stébla. Zlatá s rudou ovíjí stromek ne moc hustě, ale i to málo stačí na jeho rozjasnění.

 

Diskuze na Mrzimorském fóru.

 
Forum